Porady

Jak ubrać dziecko do zdjęć?
Porady te przytaczam za świetnym podręcznikiem "Fotografowanie dzieci. Warsztaty fotograficzne", który przedstawiam poniżej. Otóż w przypadku klasycznych portretów, powinniśmy zadbać o to aby ubrania były możliwie ponadczasowe. Rozmaite logotypy, wzory, kratki itp. zbytnio rozpraszają uwagę widza i przesądzają o wieku zdjęcia. Jednolite kolory oraz klasyczne kroje ubiorów, na przykład białe suknie czy zapinane na guziki koszule i dżinsy, nie wyróżniają się zanadto i pozwalają skupić uwagę widza na samym dziecku. Powinniśmy unikać ogromnych kokard oraz niewygodnych ubranek dla niemowlaków. Malutkie dzieci często najlepiej wychodzą w naturze, czyli w ogóle bez ubrań (wtedy jednak powinniśmy zadbać o odpowiednio wysoką temperaturę w pomieszczeniu w którym realizowana będzie sesja fotograficzna).

Uwaga na buty! Nic nie przesądza tak bardzo o wieku zdjęcia jak bezustannie zmieniające się modele i wzory abuwia. Jeżeli masz wątpliwości, fotografuj dzieci boso.


Wiele cennych wskazówek dotyczących fotografii dziecięcej, znajdziecie w książce autorstwa Ginny Felch i Allison Tyler Jones, wydanej w Polsce pod tytułem "Fotografowanie dzieci. Warsztaty fotograficzne" przez wydawnictwo Helion. Polecam tę książkę wszystkim rodzicom, którzy chcieliby robić swoim pociechom zdjęcia nieco lepsze od przeciętnych.